Amikor én elkezdtem hangyákat tartani, még nagyon magas volt a kockázat a tartásukban. Nem voltak megfelelő eszközök, és nem is állt rendelkezésre elég információ ahhoz, hogy megtanuljak bánni velük.
Az első királynőt, amit nagy nehezen be tudtam fogni, nagy büszkén kitettem az ablakpárkányra, mire az üvegházhatás miatt el is pusztult. Ha akkor valaki segít, és megmondja mit hogyan csináljak, nyilván nem történik ilyen.
A korabeli farmokat is úgy barkácsoltuk össze magunknak. Ytongból, gipszből, befőttes üvegből meg amit találtunk. Voltak olyan farmjaim, amik még egy tálca vízben álltak, és folyamatosan locsolni kellett, mint egy virágot, hogy ne párologjon el a víz.
Másik - üvegbe zárt Ytong farmot meg - az istennek nem lehetett kiszárítani. Nem volt megfelelő a szellőzése, mindig nedves volt és a penésztől elkezdve - a szivárvány minden színében pompázó gombák és baktériumok telepedtek meg rajta. A mai modern, plexi farmokon még a nedvesítő szivacs is antibakteriális, és olyan jól szellőznek, hogy én még penészt nem láttam rajtuk nagyítóval sem! :)
Ugyanilyen színes árnyalatokat értem el akkor is, amikor az egyik első Lasius niger családomnak legyet adtam enni. (A légy - életmódjából kifolyólag - nagyon sok fertőzést hordoz magán, nem ajánlott táplálék a hangyáknak! ) Ők még homokkal töltött farmba voltak. A piros és zöld gombák napról napra lejjebb terjedtek a járatokba, aztán meg vakartam a fejem, hogy mivel ássam ki a fertőzött homokot, hogyan cseréljem ki, amikor már vagy 40-en voltak.
Az egyik utolsó - akkor már több év tapasztalata alapján készült farmom ez az üveg-ytong farm volt. Mivel nem záródott jól, és nem csak a vizet, de a hangyákat is kiengedte a réseken, így szigetelőszalaggal kellett elzárni. (ezt a farmot később odaadtam valakinek, remélem amikor ezeket a sorokat olvassa - azért bevált a farm nála, és sikeresen tartotta benne a Lasiusokat! )
De volt olyan farmom is, amit napokig figyeltem egy szilikon ragasztóval, és ha láttam, hogy valahol kijött egy dolgozó, azonnal nyomtam egy adagot a résre. (ezt vagy 10x meg kellett ismételni, mire úgy ahogy jól zárt)
Szóval a farmok rengeteget fejlődtek azóta, ma már szinte nulla az esély rá, hogy a hangyák a tartás körülményei miatt pusztuljanak el!
____________
Aztán ott vannak az eszközök. Régen én lazán a kampós dróttal raktam át a Lasius petéket. Egy-egy peteátrakási műveletnél úgy kellett számolni, hogy a peték több mint FELE veszteség lesz, és még így is csak 2 doboz nyugtató után álltam neki ennek a röpke 1 órás mókának. Ez teljesen természetes volt, mert akkor még nem volt jobb módszer. Ma már ez is kitaposott út, ebben a videómban láthatjátok, hogyan kell megfelelően használni az eszközöket:
Még mindig tisztán emlékszem, amikor anno bementem a 4. patikába, ahova elküldtek, és kértem egy fecskendőt, tűvel együtt, aztán imádkoztam, hogy kifelé menet ne nagyon nézzenek drogosnak, mint az előző 3 helyen. :D
Ti már szerencsés helyzetben vagytok, mert mindenféle kockázat és veszteség nélkül tudjátok kezelni a hangyákat. Nem kell bajlódnotok, hogy mit csináljatok, mivel csináljátok, és azt a valamit honnan szerezzétek be. - Oktatóvideóinkban mindent megmutatunk, és biztosítjuk is a szükséges királynőket, farmokat és eszközöket (link).
__________
Azzal, hogy idén megcsináltuk a facebook oldalunkat, még tovább tudjuk növelni a kezdő és nem kezdő hangyatartók sikerét.
Máshol pénzt kérnek a szaktanácsadásért, de mi továbbra is ingyen és bérmentve, napi 24 órában segítjük a hazai hangyatartókat!
Ez azt jelenti, hogy egyedi kérdésekkel bármikor fordulhattok hozzánk facebook üzenetben. Ha valamilyen gondra nem találjátok meg a választ a neten, vagy hangyát, farmot szeretnétek venni, esetleg tanácsot vagy ismertetőt kérni egy-egy fajjal kapcsolatban - biztosan tudunk segíteni.
Nincs az a vészhelyzet, aminek megoldásában ne tudnánk segíteni!
Átlagosan 1 órán belül válaszolunk a facebook leveleitekre, hétvégén is! - Azt gondolom, hogy nagyon kevés ügyfélszolgálat van az országban, amely olyan kiválóan működik, mint a miénk. Egy ilyen kicsinek számító oldalnál, mint a Hangyafarm ez nagy érdem, és büszkék is vagyunk rá!
____________
Az adoptálási műveleteket is folyamatosan próbálgatjuk és fejlesztgetjük, hogy a jövőben már ezt is nulla kockázattal tudják megcsinálni a haladó, ügyesebb hangyatartók.
____________
Mindezt miért? - Mert azt szeretnénk, hogy a kezdőknek sikerei legyenek. Szeretnénk, ha fejlődne és népszerűsödne a hazai hangyatartás. Mert még aránylag kevesen ugyan, de egyre többen foglalkozunk hangyászással itthon, és szeretnénk ha jó kapcsolat épülne ki közöttünk, és segítenénk egymást.
A hazai hangyászat tehát folyamatosan fejlődik! Minél többen tartjuk ezeket a népes állatkákat, annál több tapasztalat és új ötlet jelenik meg a szakmában. Csak biztatni tudlak tehát titeket a hangyászásra! Kiváló hobbi! - Ne habozzatok belevágni! :)
Hangyász.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése